28 دی 1400

نگاهی به مهم‌ترین رمان عربی قرن بیستم، موسم هجرت به شمال

spot_img

مطالب مرتبط

در اعتراض به طرح صیانت: زعفران فروشی مریم غُلُمرضا در قلب اروپا

در دنیای غیرقابل‌باوری که فضای مجازی محدود، بسته یا کم رونق باشد، کسب‌وکارهای خانگی، روستایی و کوچک، در میان نور تبلیغاتِ پورسانتی و عصبی‌کننده صداوسیما و بیلبوردهای شهری خیلی سریع‌تر کور خواهند شد. در مقابل یک فضای باز با قوانین حمایت‌کننده واقعی، توسعه‌دهنده اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گروهی است که شاید عدالت اجتماعی برای آن‌ها تاکنون به درستی اجرا نشده باشد.

چطور یک روابط عمومی دیجیتال حرفه‌ای داشته باشیم؟

در یک دهه گذشته روابط عمومی‌ها دستخوش تغییرات ساختاری متعددی شده‌اند. در این مدت روابط عمومی به یک صنعت عظیم تبدیل شده و رقابتش هر روز با صنعت تبلیغات پر چالش تر می‌شود. البته در این مدت حوزه تبلیغات تحولات بیشتری را شاهد بوده اما ظهور رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال روابط عمومی‌ها و ابزارها و قوانین آن را هم تغییر داده است. اهداف در روابط عمومی دیجیتال در سازمان‌ها و برندهای تجاری گرچه تفاوت چندانی با گذشته نکرده است اما رویه آن کاملاً دگرگون شده است.

در سفر مشتری، ذهن خریدار را پیش‌بینی کنید

تمام مشتریان برای آشنایی، انتخاب و خرید یک محصول مسیر مشترکی را طی می‌کنند که در بازاریابی محتوا به آن «سفر مشتری» می‌گوییم. سفر مخاطب سه مرحله خواهد داشت: آگاهی، بررسی و تصمیم‌گیری. سفر مشتری به شما کمک خواهد کرد در هر مرحله به‌طور دقیق ذهن مشتری خود را پیش‌بینی کنید و بر اساس آن نیازهای او را برطرف کنید. برای فروش بیشتر این سه مرحله را به‌طور دقیق در کسب‌وکار خود پیاده کنید. برای توضیح بهتر فرض کنید شما یک استارتاپ در حوزه خدمات و تعمیرات منزل را مدیریت می‌کنید.

چگونه از اینفلوئنسرها بازخورد مناسب‌تری دریافت کنیم؟

بهترین اینفلوئنسر برای شما چه کسی خواهد بود؟ چطور متوجه می‌شوید به‌اندازه مبلغی که می‌پردازید خروجی مناسب دریافت کرده‌اید؟ و چطور باید با اینفلوئنسرها تعامل کرد؟

“موسم هجرت به شمال” را راوی بی نامی روایت می‌کند که از سودان به انگلستان می‌رود و در سرزمین استعمار پیر ادبیات انگلیسی می‌خواند، راوی پس از بازگشت به روستای پدری خود در مقام یک معلم وارد سیستم اداری می‌شود. داستان تنها به وی نمی‌پردازد؛ در ادامه با مصطفی سعید آشنا می‌شویم معتمد و دانای کل روستا که همه اهالی روی او حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. مصطفی در پی یک اتفاق مجبور می‌شود گذشته خود را برای راوی شرح دهد، او هم تحصیل کرده آکسفورد است و نه یک دانشجوی عادی بلکه نابغه‌ای است در علوم گوناگون، نقطه تاریک زندگی مصطفی اما ارتباط او با زنان است، او که به خاطر توانایی‌های عجیب علمی‌اش جاذبه زیادی دارد در زمان حضورش در انگلیس با زنان زیادی ارتباط برقرار می‌کند از این بین چهار زن که رابطه عمیق‌تری با او دارند کشته می‌شوند سه تای آنها در یادداشت خودکشی خود مصطفی را عامل مرگ (نابودی) خود معرفی می‌کنند و در مورد آخر نیز مصطفی خود قاتل است.

“موسم هجرت به شمال” داستان جنایی نیست و جریان قتل و خودکشی‌ها حجم محدودی از کتاب را در بر می‌گیرد. کتاب صالح نویسنده کتاب به طور ویژه به تضادهای دو فرهنگ سودان و انگلستان می‌پردازد. این کشور آفریقایی سال‌های زیادی در اختیار نیروهای انگلیسی قرار داشت و مورد استعمار قرار می‌گرفت، در جای جای کتاب اشارات مستقیم و غیر مستقیمی به این حضور مشاهده می‌شود: (راه آهن برای جابه‌جایی ارتش‌ها و سربازها بنا شده است. مدارس را ساختند تا به ما بیاموزند چگونه با زبان آن‌ها بگوییم بله. آن‌ها میکروب کینه ورزی اروپایی خود را که جهان نظیری برای آن ندارد به سوی ما سرریز کردند. ص‌92)

10 فصل “موسم هجرت به شمال” را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، قسمت اول به معرفی راوی و به طور ویژه مصطفی می‌پردازد، در بخش دوم با خروج مصطفی از خط اصلی روایت دل مشغولی‌های راوی درباره زندگی‌اش را می‌خوانیم که بی ارتباط با زندگی مصطفی نیست.

تقابل فرهنگ‌ها با مرگ (ناپدید شدن) مصطفی برای راوی ملموس‌تر می‌شود و می‌کوشد از نوع زندگی او فاصله بگیرد. مقاومت او در برابر این تضادها و تلاش برای انتخاب راه درست در نهایت باعث می‌شود او هم مانند مصطفی زنی را (البته غیر مستقیم) به قتل برساند.

طیب صالح تنها به استعمار مالی و منابع سودان بسنده نمی‌کند و نوک پیکانش استعمار فرهنگی را نشان می‌دهد. همین استعمار فرهنگی است که مصطفی سعید نابغه را به سوی قتل و زنبارگی سوق می‌دهد. نویسنده دو نسل از سودانی‌ها فرنگ رفته و تحصیل کرده را روایت می‌کند که در واقع ادامه راه یکدیگرند. نشان‌های زیادی از ادامه راه مصطفی توسط راوی در کتاب وجود دارد، این تشابهات به اندازه‌ای است که در برخی از صفحات شک می‌کنیم راوی همان مصطفی سعید باشد. هر دو شخصیت به عنوان نمادی از سودان جدید کم وبیش یکسان مورد استعمار قرار گرفتند. حضور پر رنگ بریتانیا در پرورش مصطفی نزد خانواده‌ای انگلیسی متبلور می‌شود و برای راوی تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی. تضاد زمانی خودنمایی بیشتری دارد که هر دو نفر پس از بازگشت از انگلیس در روستایی زندگی می‌کنند. در همین روستا است که با نیش و کنایه مردمان آن به راوی برمی خوریم که او را برای مطالعه زندگی شاعر گمنام انگلیسی سرزنش می‌کنند. طیب صالح برای واضح‌تر شدن تفاوت‌ها فضای روستا را انتخاب کرده است که نسبت به شهر فضای بکر و کمتر نفوذپذیری دارد. اشتیاق بیمارگونه مصطفی برای در اختیار گرفتن زنان انگلیسی علاوه بر تأثیرپذیری از نوع رابطه‌اش با مادرش در نگاه او به اشغال کشورش برمیگردد. مصطفی سعید مؤلف کتاب‌هایی است که عناوین انها تمرکز و نفرت او را به مقوله استعمار نشان هویدا می‌کند. (اقتصاد استعماری، استعمار و احتکار، صلیب و باروت و اشغال آفریقا) همین سرد و گرم فرهنگی با کمی چاشنی عقده دوران کودکی است که مصطفی را به جنون می‌کشد.

کتاب طیب صالح نشانی از ادبیات مقاومت ندارد و حتی اروپاییان را به عنوان متجاوز و “دیگران” برجسته نمی‌کند، نویسنده با اشاره به نکات متضاد دو فرهنگ (مثلاً مسکرات اروپایی و آیین‌های اسلامی) وجود آن‌ها را به رخ می‌کشد.

در این بین با مصطفی سعیدی روبرو هستیم که با وجود همه بی اخلاقی‌هایش خواننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به نوعی کتاب شخصیتی پرورده است که از تمام این گناهان و حتی اشد آن یعنی قتل می‌گذریم و آن را به حساب تفاوت‌ها می‌گذاریم، اتفاقاً هرچه در داستان پیش می‌رویم مصطفی را فردی نجیب‌تر و اصول گراتر می‌بینیم.

“موسم هجرت به شمال” نخستین بار در سال 1966 در بیروت منتشر شد. کتاب را می‌توان از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار داد ولی بارزترین آن نگاه پسااستعماری اثر است. این کتاب را می‌توان در کنار نمونه‌های کلاسیک‌تری چون در دل تاریکی کنراد قرار داد. “موسم هجرت به شمال” در سال 2001 از آکادمی ادبیات عرب در بیروت عنوان مهم‌ترین رمان عربی قرن بیستم را دریافت کرد. 

“در خواب دیدم که تنهایی در مسجد قلعه نماز می‌گزارم. مسجد با هزاران شمعدان روشن بود و مرمرهای قرمز شعله می‌کشیدند و من تنهایی نماز می‌خواندم. در حالی که هنوز رایحه بخور در مشامم بود بیدار شدم، قطار داشت به لندن نزدیک می‌شد.”

 

  • موسم هجرت به شمال
  • طیب صالح
  • ترجمه رضا عامری
  • نشر چشمه، چاپ اول 1390

این یادداشت پیش‌تر در صفحه کتاب روزنامه تهران امروز منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img