13 اسفند 1402

ارتباط با مشتری در فضای مجازی و 3 روش برای نابودی آن

مطالب مرتبط

در سفر مشتری، ذهن خریدار را پیش‌بینی کنید

تمام مشتریان برای آشنایی، انتخاب و خرید یک محصول مسیر مشترکی را طی می‌کنند که در بازاریابی محتوا به آن «سفر مشتری» می‌گوییم. سفر مخاطب سه مرحله خواهد داشت: آگاهی، بررسی و تصمیم‌گیری. سفر مشتری به شما کمک خواهد کرد در هر مرحله به‌طور دقیق ذهن مشتری خود را پیش‌بینی کنید و بر اساس آن نیازهای او را برطرف کنید. برای فروش بیشتر این سه مرحله را به‌طور دقیق در کسب‌وکار خود پیاده کنید.برای توضیح بهتر فرض کنید شما یک استارتاپ در حوزه خدمات و تعمیرات منزل را مدیریت می‌کنید تا این سفر را با یکبار با هم طی کنیم.

بازاریابی دیجیتال در حدِ بنز

استراتژی تفکیکِ دقیق مخاطب در مرسدس بنز به مدیران بازاریابی دیجیتال این امکان را می‌دهد تا برای هر یک از محصولات، کمپین‌ها یا گروهای مخاطب، میکرو وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی اختصاصی تولید کنند. نقش شبکه‌های اجتماعی نیز در این بین افزایش آگاهی از برند همین ریز وب‌سایت‌ها است. علاوه بر این کمپین‌های مختلفی با اختصاص هشتگ های خاص بر پایه محتوای کاربر محور در نظر گرفته شد تا مخاطبان را به‌طور جدی درگیر محتوای منتشر شده کند.

بازاریابی محتوا چیست؟ (5 تعریف دقیق)

بازاریابی محتوا چیست؟ به نظر سوالی کلیشه‌ای است. پاسخ‌های...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

جناب مارشال مک لوهان از اساتید و غول‌های ارتباطات است. مک لوهانِ کانادایی اگرچه عمرش به دوران شبکه‌های اجتماعی نرسید و فرصت شگفت‌زده شدن از این شکل از ارتباط را نداشت اما بسیاری از تلاش‌ها و تحقیقاتش برای زمانه ما هم کاربرد بسیار دارد. «هرکس تلاش کند میان آموزش یا سرگرم کردن تمایزی ایجاد کند، نه آموزش را فهمیده و نه سرگرمی را.» این جمله مک لوهان اما هنوز هم کاربردی است.

برندها و مجموعه‌های مختلف برای ایجاد ارتباط با مخاطب در فضای مجازی از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. حرفه‌ای‌ترها سرگرم‌کننده و هم‌زمان آموزشی هستند، کمتر حرفه‌ای‌ها یکی از این دو هستند یا نهایتاً خبررسانی را هم به آن اضافه می‌کنند. غیرحرفه‌ای‌ای‌ها هم تلاش می‌کنند لنگان خرک خویش به مقصد برسانند. در همه این دسته‌ها اما مواردی هستند که سخت تلاش می‌کنند اما قدم به بیراهه می‌گذارند.

بداهه پردازی

روش اول: بداهه پردازی

نخستین روش ارتباط نامناسب با مخاطب، تولید محتوای بی‌ارزش و بداهه است. بداهه به این معنی که از پیش این برنامه‌ای برای آن تبیین نشده است. این شکل از محتوا ممکن است از روی تصادف یا اتفاق به جذب مخاطب منتهی شود اما پایدار نیست. بیشتر محتواهای بی‌ارزش کیفیت مطلوبی ندارند، مستمر نیستند و در نهایت هم مخاطب از آن‌ها صرف‌نظر می‌کند. مجموعه‌های متعددی در اینستاگرام همین کار را می‌کنند و فکر می‌کنند جواب هم می‌گیرند اما در حقیقت از پتانسیل واقعی خود استفاده نمی‌کنند.

تبلیغات پرهزینه و اشتباه

روش دوم: ارتباط با مشتری به روش بچه پولدارها

روش اشتباه دوم، مسیر موردعلاقه شرکت پولدارها است. در این روش مجموعه یا برندتجاری با پول خرج کردن تلاش می‌کند خود را در مقابل چشمان مخاطب قرار بدهد، بدون آنکه حضوری هدفی داشته باشد. مثل آگهی تلویزیونی یا حضور روی دیوار شهر بنر و بیلبورد شهر، در دنیای آنلاین هم همین کار رو می‌کنند. اینکه با پرداخت مبلغی در استوری یک شاخِ اینستاگرامی منشن می‌شوید یا انتشار یک پوستر تبلیغاتی از شما روی یک سایت پربازدید مصداق این مورد است. در بازاریابی محتوا چنین خرج کردن‌هایی می‌تواند آفت بزرگی برای استراتژی و برنامه شما باشد. با این حال پول خرج کردن برای تبلیغات چیز بدی نیست، اما اگر با محتوای آموزشی و سرگرم‌کننده در رسانه‌های تبلیغاتی حضور داشته باشیم نتیجه‌اش چندین برابر خواهد بود. این مورد صرفاً در مواردی که قرار است آگاهی از برندتان را افزایش دهید می‌تواند با برخی ملاحظات استفاده شود.

انتشار بد

روش سوم: محتوای خوب، انتشارِ بد

روش اشتباه سوم در برقراری ارتباط با مخاطب، استفاده نادرست از پلتفرم‌ها است. سال گذشته برای روز دختر، یکی از برندهای مطرح آرایشی بهداشتی یک ویدئوی بسیار گران‌قیمت یا به قول سینمایی‌ها بیگ پروداکشن ساخت و در اینستاگرام پخش کرد. ویدئویی چند صدمیلیونی با مجموعه‌ای از جلوه‌های ویژه سینمایی. نتیجه اینکه سازنده این ویدئو حسابی میان همکارانش دیده شد اما خود برند سودی عایدش نشد. این ویدئو اگر به عنوان یک تبلیغ تلویزیونی از شبکه‌های صداوسیما پخش می‌شد تاثیرش بسیار بیشتر بود.

مثال دیگر از مدل اشتباه ها، 5 ثانیه فرصت تبلیغاتی در سایت‌های انتشار ویدئو است که به اصطلاح Pre-Roll Ads شناخته می شوند. در وب‌سایت‌هایی مثل یوتیوب یا آپارات، شما می‌توانید چند ثانیه پیش از پخش ویدئو محتوایی منتشر کنید. حتما بارها دیده‌اید که در این فرصت طلایی اما کوتاه، شرکت‌ها یک بنر بسیار زیبا منتشر می‌کنند که بیشتر مناسب اسلایدر شدن در سایت همان مجموعه است. اگر همین اصطلاح را گوگل کنید، نمونه‌های درخشانی از تولید محتوای مناسب برای این جایگاه پیدا می‌کنید. اگر قرار است در هر یک از شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها یا پیام‌رسان‌ها با مخاطب ارتباط بگیرید، خوب پلتفرم انتشار محتوا را بررسی کنید، نه خیلی شبیه بقیه باشید، نه خیلی متمایز. اما درست به شکل همان بستر انتشار محتوا تولید کنید.


خلاصه‌ای از این مطلب در ویژه‌نامه لینک روزنامه شهرآرا منتشر شده است.

 

مطالب بیشتر:

بازاریابی محتوا چیست؟ (۵ تعریف دقیق)

درخت دیجیتال مارکتینگ

همه ما بازاریاب دیجیتال هستیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img