21 مرداد 1401

نگاهی به کتاب رهنمودهایی برای نزول در دوزخ نوشته دوریس لسینگ

مطالب مرتبط

معرفی کتاب: اندوه جنگ

بائو نینه نویسنده‌ی ویتنامی کتاب اندوه جنگ در 18...

نگاهی به رمان اسیرِ خشکی نوشته دوریس لسینگ

اسیر خشکی چهارمین جلد از این مجموعه است، دیگر عناوین سری فرزندان خشونت به ترتیب عبارتند از : مارتا کوئست، ازدواج شایسته، موج طوفان، اسیر خشکی و شهر چهار دروازه. از این بین تنها جلد چهارم منتشر شده است، البته همین طور که کتاب به زبان فارسی به صورت مجزا و بدون هیچ توضیحی درباره فرزندان خشونت منتشر شده است در سراسر دنیا هم لزومی برای خواندن پیوسته مجموعه 5 کتاب وجود ندارد و هر کتاب به تنهایی رمانی مستقل و مجزا است.

نگاهی به کتاب تجربه های ماندگار در گزارش‌نویسی

واقعیت‌های تکان دهنده چشم‌ها از لینکلن حالا به سمت مرد...

نگاهی به کتاب آنگاه به پایان رسیدیم نوشته جاشوآ فریس

آنگاه که به پایان رسیدیم در آغاز قرن جدید و در شرکتی تبلیغاتی در شیکاگو می‌گذرد، بیشتر رخدادهایی داستان هم در طبقه خاصی از این شرکت بزرگ اتفاق می‌افتد. در سایت اصلی کتاب، نقشه ای از این طبقه قرار دارد که ای کاش در کتاب هم چاپ می‌شد، کتاب گرچه مکان‌های زیادی ندارد ولی از نظر شخصیت حسابی پر تعداد است، این تعدد حداقل در 60-70 صفحه ابتدایی آزار دهنده و شاید خواننده بین خطوط گم شود، شخصاً پیشنهاد می‌کنم شخصیت‌ها را یادداشت کنید تا کم کم با آن‌ها همراه شوید گرچه نویسنده در ابتدای هر فصل تَگ‌ها و برچسب‌هایی به صورت کلمات و عبارات‌هایی به طور پیاپی قرار می‌دهد که در جذاب‌تر شدن و همین‌طور از دست نرفتن خط داستانی بسیار موثر است.    
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

رهنمودهایی برای پایان یک کتاب

 

 نمایشگاه کتاب تهران ، اردیبهشت 89. گذر از میان غرفه ها ونشر ماهی.

نشر ماهی در معرفی نویسندگان جدید فعال ظاهر شده و در این راه از مترجمان ممتازی نیز استفاده می کند. ماهی به زیبایی کتابهای خود اهمیت زیادی میدهد و درصد بالایی از این آثار را با قاب بندی رنگ نارنجی تزئین کرده است.

برای علاقمندان به کتابخانه های شخصی و کلکسیونرها قرار دادن چندین کتاب از این ناشر در کنار هم و برای زیبایی کتابخانه ، امری حتمی است.

رهنموهایی برای نزول در دوزخ نوشته دوریس لسینگ از همین کتاب های زیبا است که با اصرار غرفه دار خریداری شد. خرید این کتاب جدا از پافشاری غرفه دار چندین دلیل دیگر نیز داشت، مترجم اثر علی اصغر بهرامی است. بهرامی را پیش از این با ترجمه آثار کورت ونه گات می شناسیم، دلیل دیگر همان طراحی زیبای ناشر بود که وسوسه خریدن کتاب را دو چندان کرد. در غیر اینصورت دوریس لسینگ حتی با وجود جایزه نوبل اش و تولدش در ایران (کرمانشاه) نویسنده مورد عللاقه من نیست و نخواهد بود.

خانم لسینگ رهنمودهایی برای نزول در دوزخ را در ژانر علمی- تخیلی نوشته و داستان ملوانی را روایت می کند که کشتی اش در اقیانوس اطلس گرفتار امواج می شود، کلکی می سازد و به راهش ادامه میدهد ، او را بیهوش در ساحل پیدا می کنند، اداره پلیس سرنخی از هویت او نمیابد و او را به بیمارستان تحویل می دهند و در بیمارستان دوره های درمان طولانی شامل مصرف داروهای مختلف، شوک الکتریکی و خاطره درمانی را سپری میکند . . .

کتاب شامل گزارش های دکتر Y   و دکتر X  از وضغیت بیمار، گفتگوی بیمار با دکتر وای و افکار آشفته بیمار است. بیمار دکتر ایکس را نمی بیند و درمان هایی که از سوی این پزشک صادر می شود بیشتر شوک الکتریکی است! در مقابل دکتر وای به دنبال “چرا”ی مسئله است و با بیمار  خود رابطه خوبی دارد.

معرفی کتاب رهنمودهایی برای نزول در دوزخ

رهنمود هایی برای نزول در دوزخ کتاب بدی نیست و به همین اندازه هم کتاب خوبی نیست. اگر مشتاق لسینگ نباشید سخت بعید است که کتاب را به پایان برسانید. نیمه ابتدایی کتاب (حدود 150 صفحه) کمترین کششی ندارد، به نظر تعلیق می توانست کمک دست نویسنده باشد اما این قابلیت حضور پررنگی در کلمات ندارد. برای مثال از هذیان های یک پریشان حال نکته ای عاید خواننده نمی شود. اما اگر کمی حوصله کنید ، از نیمه دوم کتاب لذت خواهید برد چرا که با مقدمه چینی های فراوان خط داستانی هیجان خاص کتاب های علمی-تخیلی یا روان شناسی را پیدا می کند. اضافه شدن بار رمانس و ترس از گذشته کارکتر اصلی رهنمود هایی برای نزول در دوزخ را خواندنی میکند. گذشتن هرچه سریع تر از نیمه ابتدایی شاید بهترین راهکار برای خوانده رهنموهایی برای نزول به دوزخ باشد.

کتاب اما سطحی و تو خالی نیست، حرف های خوبی برای گفتن دارد ، قهرمان داستان مردی است که زیاد می فهمد و زیاد احساس می کند و این بزرگترین مشکلی اوست ، رهنمودهایی برای نزول در دوزخ بیش از هرچی در تاکید این جمله است که: “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو.” #


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img