27 دی 1400

معرفی انیمیشن: راز کلز

spot_img

مطالب مرتبط

در اعتراض به طرح صیانت: زعفران فروشی مریم غُلُمرضا در قلب اروپا

در دنیای غیرقابل‌باوری که فضای مجازی محدود، بسته یا کم رونق باشد، کسب‌وکارهای خانگی، روستایی و کوچک، در میان نور تبلیغاتِ پورسانتی و عصبی‌کننده صداوسیما و بیلبوردهای شهری خیلی سریع‌تر کور خواهند شد. در مقابل یک فضای باز با قوانین حمایت‌کننده واقعی، توسعه‌دهنده اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گروهی است که شاید عدالت اجتماعی برای آن‌ها تاکنون به درستی اجرا نشده باشد.

چطور یک روابط عمومی دیجیتال حرفه‌ای داشته باشیم؟

در یک دهه گذشته روابط عمومی‌ها دستخوش تغییرات ساختاری متعددی شده‌اند. در این مدت روابط عمومی به یک صنعت عظیم تبدیل شده و رقابتش هر روز با صنعت تبلیغات پر چالش تر می‌شود. البته در این مدت حوزه تبلیغات تحولات بیشتری را شاهد بوده اما ظهور رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال روابط عمومی‌ها و ابزارها و قوانین آن را هم تغییر داده است. اهداف در روابط عمومی دیجیتال در سازمان‌ها و برندهای تجاری گرچه تفاوت چندانی با گذشته نکرده است اما رویه آن کاملاً دگرگون شده است.

در سفر مشتری، ذهن خریدار را پیش‌بینی کنید

تمام مشتریان برای آشنایی، انتخاب و خرید یک محصول مسیر مشترکی را طی می‌کنند که در بازاریابی محتوا به آن «سفر مشتری» می‌گوییم. سفر مخاطب سه مرحله خواهد داشت: آگاهی، بررسی و تصمیم‌گیری. سفر مشتری به شما کمک خواهد کرد در هر مرحله به‌طور دقیق ذهن مشتری خود را پیش‌بینی کنید و بر اساس آن نیازهای او را برطرف کنید. برای فروش بیشتر این سه مرحله را به‌طور دقیق در کسب‌وکار خود پیاده کنید. برای توضیح بهتر فرض کنید شما یک استارتاپ در حوزه خدمات و تعمیرات منزل را مدیریت می‌کنید.

چگونه از اینفلوئنسرها بازخورد مناسب‌تری دریافت کنیم؟

بهترین اینفلوئنسر برای شما چه کسی خواهد بود؟ چطور متوجه می‌شوید به‌اندازه مبلغی که می‌پردازید خروجی مناسب دریافت کرده‌اید؟ و چطور باید با اینفلوئنسرها تعامل کرد؟

جیمز کامرون وقتی «آواتار» را ساخت، از بازیگران نام آشنا و ستاره استفاده نکرد، داستان فیلمش هم کم‌ترین پیچید گی نداشت، کامرون، اظهار داشت که نقش او آواتار و داستان اصلی آن جلوه‌های ویژه است. انیمیشن راز کلز (The Secret of Kells) هم کم و بیش این گونه است ولی عکس آواتار «راز کلز» به شیوه انیمیشن‌های چند دهه قبل و به طور صرف مجموعه‌ای از نقاشی‌های ساده است، سازندگان کم‌ترین تلاشی برای واقعی جلوه دادن فیلم خود نکرده‌اند.

در «راز کلز» نقش اول بر عهده موضوع است. داستان درباره پسر نوجوانی به نام براندان است که در دهکده کوچکی به نام کلز زندگی می‌کند. وایکینگ‌های وحشی به دنبال طلا قصد حمله به این دهکده را دارند، مردمان کلز برای مقابله با حمله آنان در حال ساخت دیواری بلند به دور دهکده هستند، براندان اما توجهی به این ساخت و سازها ندارد، زندگی براندان در کتابی خلاصه شده است.

کارتون راز کلز

«راز کلز» محصول مشترک فرانسه، بلژیک و ایرلند (سال 2010) است که تام مور کارگردانی آن را بر عهده داشته است، «راز کلز» در کمال شگفتی به عنوان نامزد و دریافت بهترین انیمیشن اسکار سال 2010 معرفی شد و پس از آن بود که به شهرت جهانی رسید. «راز کلز» گرچه به نظر برای کودکان ساخته شده است و حتی شخصیت اصلی آن یک کودک است ولی در حقیقت این بزرگ‌ترها هستند که از فیلم لذت بیشتری می‌برند، البته با این توضیح که افرادی به حقیقت فیلم پی خواهند برد که کمی با تاریخ آشنا باشند.

این انیمیشن درباره کتابی به نام کلز است که با نام «کتاب کولومبا» هم شهرت دارد. در این کتاب 4 انجیل عهد جدید به همراه تذهیب‌ها و نقاشی‌های فراوان گرد هم آمده است. کار نگارش این کتاب به نظر در قرن هشتم آغاز شده و قرن‌ها ادامه داشته است. فیلم داستان تکمیل و حفاظت از این کتاب در زمان حمله وایکینگ‌ها به شهر کلز را بازگو می‌کند. برای تعریف کردن چنین مضمون پیچیده‌ای، سازندگان بهترین روش را مد نظر قرار دادند و به جای استفاده از تصاویر رایانه‌ای، استفاده از نقاشی‌های ساده اما هوشمند را در برنامه گذاشتند.

شخصیت‌ها به درستی پرداخت شده است که دوبله و صداپیشگی مناسب در این شخصیت پردازی نقش به سزایی دارد. سلیقه بالای بصری سازندگان «راز کلز» را می‌توان در کابوس‌ها و رویاهای براندان به خوبی مشاهده کرد، موسیقی هم روی فیلم نشسته و به آن حسابی روح داده است.

تام مور، کارگردان انیمیشن دو بعدی «راز کلز»، داستان فیلم را موضوع مورد علاقه کودکان می‌داند و در واقعیت آن هم شک دارد و معتقد است فقط برخی از شخصیت‌ها سند تاریخی دارد. تام مور که «فابریک زیرولکوسکی» فیلم نامه را برایش نوشته برای پرداخت صحنه‌های راز کلز از نقاشی‌های کار دست استفاده کرده است و جلوه‌های رایانه‌ای، کم‌ترین نقش را در ساخت ایفا می‌کنند.

راز کلز

«راز کلز» با توجه به گمنامی سازندگان و سادگی بیش از حد در کسب نظرها و نقدهای مثبت بسیار موفق بود. علاوه بر حضور در جمع کاندیداهای اسکار «راز کلز» در جشنواره‌هایی نظیر ارینبورگ، سئول، بریتانیا، جایزه آنی و فیلم اروپا حضور داشت و جوایزی هم از آن خود کرد. همچنین سایت‌ها و مجلات سینمایی «راز کلز» را ستودند و عوامل آن را تحسین کردند.


این مطلبب پیش‌تر در روزنامه خراسان جنوبی منتشر شده است.

 

 

بیشتر بخوانید:

درباره کوبو (Kubo)، شگفتی یک انیمیشن جاه‌طلبانه

معرفی انیمیشن: درون بیرون (Inside Out)

معرفی انیمیشن: کوه جادو (The Magic Mountain)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img