12 اسفند 1402

معرفی انیمیشن: راز کلز

مطالب مرتبط

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

جیمز کامرون وقتی «آواتار» را ساخت، از بازیگران نام آشنا و ستاره استفاده نکرد، داستان فیلمش هم کم‌ترین پیچید گی نداشت، کامرون، اظهار داشت که نقش او آواتار و داستان اصلی آن جلوه‌های ویژه است. انیمیشن راز کلز (The Secret of Kells) هم کم و بیش این گونه است ولی عکس آواتار «راز کلز» به شیوه انیمیشن‌های چند دهه قبل و به طور صرف مجموعه‌ای از نقاشی‌های ساده است، سازندگان کم‌ترین تلاشی برای واقعی جلوه دادن فیلم خود نکرده‌اند.

در «راز کلز» نقش اول بر عهده موضوع است. داستان درباره پسر نوجوانی به نام براندان است که در دهکده کوچکی به نام کلز زندگی می‌کند. وایکینگ‌های وحشی به دنبال طلا قصد حمله به این دهکده را دارند، مردمان کلز برای مقابله با حمله آنان در حال ساخت دیواری بلند به دور دهکده هستند، براندان اما توجهی به این ساخت و سازها ندارد، زندگی براندان در کتابی خلاصه شده است.

کارتون راز کلز

«راز کلز» محصول مشترک فرانسه، بلژیک و ایرلند (سال 2010) است که تام مور کارگردانی آن را بر عهده داشته است، «راز کلز» در کمال شگفتی به عنوان نامزد و دریافت بهترین انیمیشن اسکار سال 2010 معرفی شد و پس از آن بود که به شهرت جهانی رسید. «راز کلز» گرچه به نظر برای کودکان ساخته شده است و حتی شخصیت اصلی آن یک کودک است ولی در حقیقت این بزرگ‌ترها هستند که از فیلم لذت بیشتری می‌برند، البته با این توضیح که افرادی به حقیقت فیلم پی خواهند برد که کمی با تاریخ آشنا باشند.

این انیمیشن درباره کتابی به نام کلز است که با نام «کتاب کولومبا» هم شهرت دارد. در این کتاب 4 انجیل عهد جدید به همراه تذهیب‌ها و نقاشی‌های فراوان گرد هم آمده است. کار نگارش این کتاب به نظر در قرن هشتم آغاز شده و قرن‌ها ادامه داشته است. فیلم داستان تکمیل و حفاظت از این کتاب در زمان حمله وایکینگ‌ها به شهر کلز را بازگو می‌کند. برای تعریف کردن چنین مضمون پیچیده‌ای، سازندگان بهترین روش را مد نظر قرار دادند و به جای استفاده از تصاویر رایانه‌ای، استفاده از نقاشی‌های ساده اما هوشمند را در برنامه گذاشتند.

شخصیت‌ها به درستی پرداخت شده است که دوبله و صداپیشگی مناسب در این شخصیت پردازی نقش به سزایی دارد. سلیقه بالای بصری سازندگان «راز کلز» را می‌توان در کابوس‌ها و رویاهای براندان به خوبی مشاهده کرد، موسیقی هم روی فیلم نشسته و به آن حسابی روح داده است.

تام مور، کارگردان انیمیشن دو بعدی «راز کلز»، داستان فیلم را موضوع مورد علاقه کودکان می‌داند و در واقعیت آن هم شک دارد و معتقد است فقط برخی از شخصیت‌ها سند تاریخی دارد. تام مور که «فابریک زیرولکوسکی» فیلم نامه را برایش نوشته برای پرداخت صحنه‌های راز کلز از نقاشی‌های کار دست استفاده کرده است و جلوه‌های رایانه‌ای، کم‌ترین نقش را در ساخت ایفا می‌کنند.

راز کلز

«راز کلز» با توجه به گمنامی سازندگان و سادگی بیش از حد در کسب نظرها و نقدهای مثبت بسیار موفق بود. علاوه بر حضور در جمع کاندیداهای اسکار «راز کلز» در جشنواره‌هایی نظیر ارینبورگ، سئول، بریتانیا، جایزه آنی و فیلم اروپا حضور داشت و جوایزی هم از آن خود کرد. همچنین سایت‌ها و مجلات سینمایی «راز کلز» را ستودند و عوامل آن را تحسین کردند.


این مطلبب پیش‌تر در روزنامه خراسان جنوبی منتشر شده است.

 

 

بیشتر بخوانید:

درباره کوبو (Kubo)، شگفتی یک انیمیشن جاه‌طلبانه

معرفی انیمیشن: درون بیرون (Inside Out)

معرفی انیمیشن: کوه جادو (The Magic Mountain)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img