عماد پورشهریاری۸ مرداد ۱۴۰۰

قتلی که ایسلند را آشفته کرد

کشته شدن یک زن جوان ۲۰ ساله بسیاری از ارزش‌های یکی از امن‌ترین کشورهای جهان را دستخوش تحول کرده است

خیابان و مرکز اصلی خرید ریکیاویک، پایتخت ایسلند، لاگاوگور (به معنای مسیر استخرهای داغ) نام دارد و این نام‌گذاری به این علت است که در گذشته زنان لباس‌های کثیف را برای شست‌وشو از این راه به‌سوی چشمه‌های آب گرم حمل می‌کردند. این خیابان پایتخت ایسلند را از غرب به شرق طی می‌کند و اقیانوس اطلس در زیر آن و کلیسای هالاگریمسکیرکا در بالای آن قرار دارد. این خیابان را بیرنا بریانسدوتیر به‌خوبی می‌شناخت.

بیرنا زنی ۲۰ ساله و سرزنده بود، موهایی طلایی داشت، شوخ‌طبع بود و در منطقه‌ای در ۳۰ دقیقه‌ای آنجا بزرگ شده بود. بیرنا همه نوع موسیقی را دوست داشت و از رانندگی لذت می‌برد، به همین دلیل در تابستان ۲۰۱۶ به همراه دوستش، سوار بر خودروی پدر با پنجره‌های باز و فریاد بلندگو از فروشگاه و کافه‌ها به آرامی در این خیابان گشت می‌زد.

طول روز در زمستان‌های این منطقه تنها ۵ ساعت است و برف در کوهستان‌های اطراف انبوه می‌شود، با این حال بیرنا از زندگی شبانه زمستان اطراف لاگاوگور هم حسابی لذت می‌بُرد. بیرنا و دوستانش در روزهای جمعه و پس از پایان کار معمولاً در کافه‌ای جمع می‌شدند و بازی می‌کردند، پس از نیمه و آغاز مهمانی‌های مردم ریکیاویک آنها هم به مهمانی می‌رفتند، در بعدازظهر ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷ هم دقیقاً همین اتفاق افتاد.

در ساعت ۲ نیمه‌شب دوستانش قصد ترک مهمانی داشتند اما بیرنا گفت که چندساعتی بیشتر می‌ماند. سه ساعت بعدتر او هم مهمانی را ترک کرد، ساندویچ فلافلی خرید و در خیابان روشن لاگاوگور قدم‌زنان راهی خانه شد. در تنهایی قدم می‌زد، کارش البته رفتاری عادی در این شهر بود. امنیت در ایسلند نسبت به سایر کشورها بسیار بالا است و گاهی در یک سال حتی یک قتل هم گزارش نمی‌شود. دمای هوا به ۹ درجه زیر صفر رسیده بود و باد سردی می‌وزید، بیرنا اما احساس بدی نداشت. چکمه‌های کوتاه، شلوار جین مشکی، پلیور خاکستری و سویشرتی مشکی به تن داشت. موهایش را آزاد گذاشته و هدفونی از گردنش آویزان بود. بیرنا سرخوش از مهمانی، از مقابل کافه لبوفسکی و یک کلوچه فروشی عبور کرد.

و ناپدید شد.

قتلی که ایسلند را آشفته کرد

یک‌شنبه صبح وقتی بیرنا سر کار خود حاضر نشد، دوستش ماریا احساس کرد که اتفاقی رخ داده چرا که بیرنا همیشه سر موقع می‌آمد. آنها در بخش مُدِ یک فروشگاه کار می‌کردند و از زمان دبستان با هم دوست بودند. ماریا با تلفن همراه او تماس گرفت اما تلفن خاموش بود، اما بیرنا هیچ‌گاه عادت نداشت تلفنش را خاموش کند.

بعد با دوستان بیرنا که جمعه‌شب با هم بودند تماس گرفت، اما آن‌ها هم فکر می‌کردند که بیرنا بعد از مهمانی به خانه پدرش بازگشته است. ماریا به سیلا، مادرِ بیرنا زنگ زد، او هم بی‌خبر و البته نگران بود. دخترش فردی مستقل اما مسئولیت‌پذیر بود و اگر قرار بود جایی برود همیشه به پدر و مادرش اطلاع می‌داد.

بعدازظهر همان روز، سیلا با پلیس تماس گرفت و اطلاع داد که دخترش گم شده، علاوه بر این مطلبی در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد و نوشت که دخترش از جمعه‌شب به خانه برنگشته و خبری از او نیست و از دوستانش خواست که این پیام را بازنشر دهند تا او پیدا شود.

در چندین ساعت این مطلب هزاران بار بازنشر شد اما هیچ خبری از بیرنا نبود. سیلا تمام شب را بیدار بود و هر یک ساعت با اورژانس تماس می‌گرفت، این زمان گاهی به نیم ساعت هم کم می‌شد. در ساعت ۹ صبح روز یکشنبه خبری از پلیس رسید. تلفن بیرنا پیش از خاموش شدن، در ساعت ۵:۵۰ صبح با دکل مخابراتی منطقه صنعتی هافنارفیورور سیگنالی تبادل کرده بود. این منطقه در فاصله ۱۰ کیلومتری پایتخت واقع‌شده و به بیشتر به خاطر مناطق آتش‌فشانی و جشنواره وایکینگ‌ها شهرت دارد. سیلا با برخی از اقوام و دوستان دخترش به آنجا رفت.

در حالی نور روز به‌سرعت در حال ناپدید شدن بود، سیلا ناامیدانه به دنبال دخترش می‌گشت، ۳۶ ساعت از ناپدید شدن بیرنا گذشته اما جست‌وجوهای رسمی هنوز آغاز نشده بود. پلیس بدون مدرکی خاص تمایلی به واکنش به این موضوع نداشت. اما رسانه‌ها موضوع را در دست گرفتند و دو شبکه تلویزیونی اصلی با سیلا کفت و گو کردند. راز ناپدید شدن دختری جوان در مشهورترین خیابان ریکیاویک تیتر اول همه رسانه‌های بعدازظهر یکشنبه شد.

ایسلند با جمعیت یکدست و محدودِ ۳۴۰ هزارنفری و برابری اقتصادی بالا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است. این کشور تنها عضو ناتو است که ارتش ندارد. تخمین زده می‌شود ۹۰ هزار نفر در این کشور دارای اسلحه گرم باشند اما این سلاح‌ها بیش از آنکه برای دفاع از خود خریداری‌شده باشند در شکار استفاده می‌شوند و استفاده نادرست از آن بسیار نادر است. جنایت‌های خشن نیز بسیار اندک هستند. میانگین قتل در بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۵، ۱٫۶ نفر برای هر سال بوده که در بیشتر موارد دو طرف درگیری مردان جوانی بودند که یکدیگر را می‌شناختند. در سال ۲۰۰۸ هیچ قتلی در این کشور رخ نداده است. پلیس در این کشور مسلح نیست و صفحه اینستاگرام پلیس ریکیاویک نشان می‌دهد، افسران این شهر بیشتر در حال خوردن بستنی، سورتمه‌سواری و سلفی گرفتن هستند.

کارگاه گریمور گریمسون اخبار یکشنبه‌شب را ندیده بود و در حال تمام کردن شامش بود که افسر مافوقش زنگ زد و موضوع گم‌شدن زن جوان را به او گفت. بلافاصله تماس دومی از مرکز پلیس ریکیاویک دریافت کرد و از او خواسته شد که به آنجا برود.

البته ۳۰ سال حضور گریمسون در اداره پلیس به بستنی خوردن طی نشده بود. در دهه ۱۹۹۰ او در منطقه وستیوردِ شمالی خدمت می‌کرد، جایی در نزدیکی مدار قطب شمال که در آن زمان ریزش بهمن در آنجا بیش از ۳۰ نفر را کشته بود. در اوایل سال ۲۰۰۹، در دوره سقوط مالی، او به دادستانی ویژه پیوست و شش سال درباره مدیران و بازرگانانی که سه بانک بزرگ ایسلند را ورشکست کرده بود، بازرسی کرد.

گریمسون خود را به اداره رساند اما اصلاً نگران نبود. در ایسلند هر ماه گزارش‌های متعددی درباره گم‌شدن افراد مطرح می‌شود، بیشتر این موارد یا نوجوانانی هستند که از خانه فرار می‌کنند یا درگیر مواد مخدر شده‌اند، یا افرادی که مشکلات ذهنی و آلزایمر دارند و همین‌طور افرادی هستند که دست به خودکشی می‌زنند. در مناطق شهری افراد جوانی که گزارش گم‌شدن آنها ارائه شده، خیلی زود پیدا می‌شوند و مشخص می‌شود که شب قبل را خانه یکی از دوستانشان مانده‌اند و فراموش کرده‌اند که به خانه اطلاع دهند، مورد بیرنا هم احتمالاً به همین شکل بود.

گریمسون و همکارانش با بررسی فیلم دوربین‌های این خیابان متوجه شدند یک خودروی قرمزرنگ ۳۰ ثانیه پس از عبور بیرنا از کافه لبوفسکی از مسیر مخالف عبور کرده است. آیا بیرنا سوار این خودرو شده بود؟ احتمالش وجود داشت. با این حال کیفیت ویدئو به‌اندازه‌ای نبود که بتوان سرنشین‌ها و یا پلاک خودرو را شناسایی کرد. اما با بررسی پایگاه داده‌های خودروهای کشور مشخص شد که از این مدل و رنگ، بیش از ۱۰۰ خودرو در کشور وجود دارد.

در بعدازظهر دوشنبه، پلیس تصمیم گرفت کنفرانسی مطبوعاتی برگزار و از مردم برای شناسایی مکان احتمالی بیرنا و یا راننده خودروی قرمزرنگ کمک طلب کند. در این نشست که با حضور سیلا برگزار شد، گریمسون گزارشی از جست‌وجو ارائه کرد، این عملیات را انجمن ایسلندی جست‌وجو و نجات (Ice-Sar) رهبری می‌کرد. این انجمن در واقع شبکه‌ای گسترده از داوطلب‌های آموزش‌دیده است که در مواقع اضطرار به کار گرفته می‌شوند. ریشه‌های این انجمن به ۱۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و استمرار آن نشان از این واقعیت است که مهمترین مخاطرات در ایسلند بیشتر از اینکه از جانب افراد باشد از سوی طبیعت است. با این حال بسیاری از مردم عادی نیز در این چنین موقعیت‌هایی داوطلب می‌شوند که البته به علت عدم آموزش برای عملیات نجات دردسرساز هستند. کمی چند ساعت پس از این نشست رسانه‌ای، خبر در میان جامعه پخش شد.

دو برادر بیست‌وچندساله که هیچ ارتباطی با انجمن جست‌وجو و نجات نداشتند به دنبال گمشده وارد منطقه صنعتی هافنارفیورور شدند. در این مکان و در میان جاده و دریا منطقه‌ای فنس‌کشی شده وجود دارد که در آن سه مخزن بزرگ نفت وجود دارد. دو برادر در میان لوله‌ها، چکمه‌هایی سیاه مشاهده کردند که با لباس توصیف‌شده بیرنا شباهت زیادی داشت. پس از انتشار مطلبی درباره این یافته‌ی جدید در فیس‌بوک مأموران پلیس به‌سرعت خود را به بندر رساندند و خیلی زود مشخص شد که چکمه‌ها به بیرنا تعلق دارد.

همکاران گریمسون ویدئوهای لنگرگاه را بررسی کردند و متوجه شدند خودروی قرمز رنک کمی بعد از ۶ صبح وارد بندر شده است. خودرو در کنار یک کشتی ماهیگیری ۶۵ متری با پرچم گرینلند پارک می‌شود و مردی در حالت غیرطبیعی از آن خارج و به آهستگی وارد کشتی می‌شود و پس از آن خودرو آنجا را ترک می‌کند.

این بار اما پلاک مشهود بود. خودرو اجاره‌ای بود و شرکت مالک آن گفت که یکی از اعضای کشتی نانوک قطبی به نام توماس اولسن، ۲۵ ساله و اهل گرینلند، خودرو را اجاره کرده اما آن را ظهر روز شنبه بازگردانده بود و بعد آن هم خودرو به یک خانواده دیگری اجاره داده شده بود و آن‌ها از بوی شدید مواد شیمیایی در صندلی عقب شاکی بودند. پلیس خودرو را توقیف کرد و مشخص شد که داخل آن اخیراً تمیز شده است. با بررسی بیشتر مأموران در صندلی عقب لکه‌های خون مشاهده کردند. به علت نبود آزمایشگاه جنایی پیشرفته در ایسلند، نمونه‌های یافت شده به همراه دی‌ان‌اِی بیرنا برای بررسی بیشتر به سوئد فرستاده شد.

هدف توماس اولسن و مرد همراهش بود اما متأسفانه هردوی آنها به همراه کشتی در بعدازظهر شنبه به دریا بازگشته بودند.

قتلی در ایسلند

در روز سه‌شنبه، سه روز پس از ناپدید شدن بیرنا، کشتی هزاران کیلومتر دورتر و در گرینلند در حال ماهیگیری بود. به نظر می‌رسید توماس به همراه نیکولای اولسن (یک گرینلندی دیگر که نسبتی با توماس نداشت) کارهای عادی خود را انجام می‌دادند. توماس که به توصیف همکارانش فردی دوست‌داشتنی است پس از دریافت پیامی در تلفن همراه خود به شکل مشخصی آشفته می‌شود. خبرنگاری در ریکیاویک پس از اطلاع از ارتباط این کشتی با ناپدید شدن بیرنا، گروهی در فیس‌بوک پیدا می‌کند که خدمه کشتی در آن عضو بودند. او به توماس پیام می‌دهد و می‌پرسد که آیا فرد اجاره‌کننده خودروی قرمز را می‌شناسد یا نه؛ توماس که به نظر مضطرب شده پیام روزنامه‌نگار را به کاپیتان کشتی نشان می‌دهد، کاپیتان هم به او می‌گوید که اگر کار اشتباهی نکرده نیاز نیست نگران باشد.

تعقیب این دو ملوان برای تیم گریمسون چالش‌های دیپلماتیک و لجستیک زیادی داشت. هلی‌کوپتری از امداد ساحل چهار مأمور پلیس را به کشتی دانمارکی تریتون حمل کرد. کشتی در آب‌های گرینلند قرار داشت و برنامه این بود که مأموران به گرینلند، منطقه خودمختاری در دانمارک سفر کنند و با همراه شدن چند پلیس محلی برای بازداشت مظنونان به کشتی ماهیگیری بروند.

بعدتر اما گریمسون خبری دریافت کرد که کارها را آسان‌تر کرد. کاپیتان کشتی که اخبار را به‌صورت آنلاین دریافت کرده بود تصمیم گرفت بود که به ایسلند بازگردد. کاپیتان و خدمه ارشد به توماس و نیکلای گفتند که موتور کشتی دچار مشکل شده است و مجبور به بازگشت هستند. همچنین وای فای کشتی را قطع کردند تا دو مرد جوان از اخبار مرتبط با پرونده بی‌اطلاع باقی بمانند.

ایسلند نیروهای پلیس ویژه ندارد اما گروهی به نام جوخه وایکینگ در درون نیروهای پلیس وجود دارد که تیم برجسته ضد ترور هستند. صبح روز چهارشنبه، با ورود کشتی به آب‌های ایسلند، شش عضو این گروه سوار بر هلی‌کوپتر به‌سوی کشتی حرکت کردند. با وجود آب‌وهوای نامناسب و موج‌های ۸ متری مأموران توانستند وارد کشتی شوند. توماس و نیکلای بازداشت و در اتاق‌های خود محبوس شدند. ۱۲ ساعت بعد کشتی وارد بندر شد.

در آن زمان تمام ایسلند این داستان را دنبال می‌کرد و پیش‌گویی‌های شوم هر لحظه بیشتر می‌شد. والدینی که هیچ‌گاه نیاز نداشتند مخاطرات جنایات را به فرزندانش توضیح دهند، حالا باید به سؤال‌های آنها درباره دختر گمشده و ملوان‌ها پاسخ می‌دادند. در کافه‌ها و رستوران‌های ریکیاویک مردم به دنبال آخرین اخبار مربوط به این ماجرا بودند و فرضیه‌هایی مختلفی درباره آن می‌ساختند. جنایت‌هایی نظیر این ماجرا که بسیار هم اندک هستند اغلب چنین رازآلود نبودند و نیازی به تعقیب جنایتکاران نداشت. پرونده شبیه رمان نوآری بود که در یک دهه گذشته میان ایسلندی‌ها خیلی محبوب شده بود. هلگی گانلاگسون، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه ایسلند می‌گوید: «هدف قرار گرفتن دختری جوان و معصوم در مرکز شهر حدِ نهایت ترسِ جامعه ما بود و آزاد بودن مظنونان این ترس را بیشتر کرده بود.»

قتلی که ایسلند را آشفته کرد

عموم مردم با ارائه سرنخ‌های احتمالی و همدردی با خانواده بیرنا به این ماجرا واکنش نشان دادند. شبکه ملی کشور ایسلند نمایش سری دوم مجموعه «گمشده» را به احترام خانواده و دوستان بیرنا به تعویق انداخت. با حضور مردم در نقش کارگاه‌های آماتور، شایعات زیادی در فضای مجازی منتشر شد. شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که جسد بیرنا در دریاچه‌ای پیدا شده، بعد این گمانه‌زنی مطرح شد که بیرنا زنده و در کشتی نانوک قطبی است و زنان ربوده شده متعدد دیگری نیز روی کشتی هستند. با نزدیک شدن نانوک قطبی، بندر از حضور افراد عادی تخلیه شد، برف آنجا را سفیدپوش کرده بود و اعضای تیم جست‌وجو با یونیفرم‌های قرمز و آبی به دنبال شواهد بودند. نهایتاً در ساعت ۱۱ شب، کشتی در بندرگاه دیده شد.

با انتقال مظنونان به اداره پلیس بازجویی بلافاصله آغاز شد. آزمایش‌های پزشکی قانونی سوئد نشان داد که خون پیدا شده در ماشین به بیرنا تعلق دارد. هر دو مرد بازداشت شده که به صورت جداگانه بازجویی شدند هرگونه آسیب به بیرنا را تکذیب کردند. داستان هر دو از جمعه‌شب و اوایل شنبه صبح و تا زمان پیاده شدن نیکلای در نزدیکی کشتی شبیه یکدیگر بود.

هر دو نفر ادعا کردند دو خانم را در شهر سوار کرده‌اند اما نیکولای در مسیر به سوی کشتی خوابش برده و توماس هم کمی بعد در حدود ساعت ۶ صبح، هر دو آنها را در همان حوالی پیاده کرده است. (بعدتر مشخص شد داستان فرد دوم ساختگی بوده است)

برای پلیس اظهارات نیکولای به نظر منطقی بود و با تصاویر دوربین‌های مداربسته همخوانی داشت اما داستان توماس حفره‌های زیادی داشت.  تلفن همراه او از ساعت ۷ صبح روز شنبه، همان زمانی که در دوربین‌ها دیده شده، برای ۴ ساعت خاموش شده بود و خودرویش تا ساعت ۱۱ و زمان بازگشت به بندر در هیچ دوربینی دیده نشده بود. توماس مدعی شد که در این مدت در خودرو خوابش برده اما کیلومتر شمار نشان می‌دهد که مسافت زیادی با خودرو طی شده است. بعدتر ویدئویی به دست آمد که در آن توماس در حال خرید مواد شوینده، لباس و کیسه‌های پلاستیکی است. اما توماس باز هم ادعا کرد که این وسایل را برای پاک کردن استفراغ صندلی عقب خودرو خریده است.

سایر مدارک هم علیه توماس بود. پزشکی هم که او را بررسی کرده بود خراش‌هایی روی سینه او پیدا کرد که نشان از درگیری داشت. همچنین با جست‌وجوی اتاق او در کشتی ۲۳ کیلوگرم حشیش کشف شد که ارزش خیابانی آن ۱٫۴ میلیون یورو بود. از آن مهم‌تر، گواهینامه رانندگی بیرنا در زباله‌های کشتی کشف شد. گواهینامه برای تحلیل اثرانگشت به آزمایشگاهی در نروژ ارسال شد. گریمسون مطمئن بود که توماس مسئول ناپدید شدن بیرنا است اما هنوز نتوانسته بود او را پیدا کند.

در صبح روز شنبه ۲۱ ژانویه، یک هفته پس از ناپدید شدن بیرنا، بزرگ‌ترین عملیات جست‌وجوی تاریخ ایسلند آغاز شد. انجمن جست‌وجو و نجات به تنهایی ۸۳۵ داوطلب و ۸۷ خودرو را برای این کار آماده کرد که برای چنین کشور کوچکی واکنشی خارق‌العاده بود.

جست‌وجوی روز شنبه نتیجه‌ای نداشت. اما حوالی ظهر روز فردا، یک هلی‌کوپتر گشت ساحلی در کنار سنگ‌های سیاه اطراف فانوس دریایی و تخته چوب‌های روی آب در نزدیکی خط ساحل چیزی را مشاهده می‌کند. جسم مشاهده شده جسد بیرنا بود.

شُکِ ناشی از ناپدید شدن دختر جوان خیلی زود به سوگواری تبدیل شد. مراسم یادبودهایی در گرینلندِ دانمارک برگزار شد، جایی که شهروندان آن با ترس و شرم پرونده را دنبال می‌کردند. همین‌طور مراسم‌هایی در تمام شهرهای بزرگ ایسلند بزرگ شد. در ریکیاویک هزاران نفر در خیابان لاگاوگور راه رفتند و در نقطه‌ای که بیرنا ناپدید شده بود شمع روشن کردند و گل گذاشتند. مراسم خاک‌سپاری با حضور رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و ۲۰۰۰ ایسلندی در بزرگ‌ترین کلیسا شهر برگزار شد.

پلیس به این نتیجه می‌رسد که نیکولای در هنگام وقوع حادثه حضور نداشته به همین دلیل او پس از دو هفته بازداشت آزاد می‌شود. توماس نیز باوجود شواهد و مدارک حاضر به اعتراف نشد و در طول ۹ بار بازجویی همان داستان اولیه را بازگو کرد. پلیس همچنان نمی‌دانست که چرا بیرنا سوار آن خودرو شده و چرا توماس او را به قتل رسانده است.

در ۳۰ مارس ۲۰۱۷، توماس به قتل و حمل مواد مخدر محکوم می‌شود. دادگاه در ماه آگوست با مدارک محکم‌تری علیه توماس آغاز می‌شود. دی‌ان‌ای او در بند چکمه‌های بیرنا یافت شد و کارشناسانِ نروژی توانستند اثرانگشت او را در گواهینامه مقتول بیابند.

توماس در هنگام ورود به دادگاه صورت خود را پوشانده بود و صورتش را از دوربین‌ها مخفی می‌کرد. او به تصاحب مواد مخدر اعتراف اما اتهام قتل را رد کرد. او با صدایی آرام و بدون کمترین احساسات داستان را وارد روایت تازه‌ای کرد. او گفت در هنگام عبور از خیابان لاگاوگور بیرنا و دختری دیگر به‌یک‌باره سوار ماشین او شده‌اند. توماس مدعی شد که برای رفتن به دست‌شویی در بندر متوقف شده اما نیکولای آنجا را ترک می‌کند و بعد بدون بیرنا به آنجا بازمی‌گردد. در واقع توماس تلاش می‌کرد در مقاطع نهایی دادگاه و در میان تعجب همگان قتل را به گردن همکارش بیندازد. سه ماه بعد، سه قاضی دادگاه، توماس را در هر دو اتهام مجرم تشخیص می‌دهد و او به ۱۹ سال زندان محکوم می‌شود.

اکنون یک سال از مرگ بیرنا می‌گذرد. آیا قتل او تغییری در ایسلند ایجاد کرده است؟ ظاهراً که این‌طور نیست. رویکردی تازه‌ای در شهر ایجاد نشده و ماهیگیرها و جوان‌ها همچنان به مهمانی‌های شبانه خود ادامه می‌دهند. در شب‌های سرد ماه مارس کافه‌ها و کلوب های مرکز ریکیاویک همچنان شلوغ هستند و گردشگرهای انگلیسی و آمریکایی در این مکان‌ها بازی‌های فوتبال لیگ قهرمانان را تماشا می‌کنند.

اما ایسلندی‌ها به شما خواهند گفت که چیزهایی تغییر کرده است. ویگفوس بیارنی آلبرتسون، کشیشی که مراسم خاک‌سپاری بیرنا را انجام داد می‌گوید: «این پرونده در یاد خواهد ماند، این ماجرا احساس ما نسبت به امنیت را تغییر را داد.»

قتلی که ایسلند را آشفته کرد

حالا دوربین‌های مداربسته بیشتری در ریکیاویک نصب شده است و استدلالِ عدم نیاز به نظارت بیشتر دیگر کاربردی ندارد. به طور ویژه زنان جوان در رفت‌وآمدهای خود بیشتر دقت می‌کنند و نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت بیشتری دارند. در سال‌های اخیر استفاده از خودروی غریبه‌ها به جای تاکسی زیاد شده و به طور خاص گروهی به نام اسکوتلارار در فیس‌بوک برای آن ایجاد شده است. اما پس از مرگ بیرنا نسخه‌ای از اسکوتلارار ویژه زنان شکل گرفته است.

بیشترین تأثیر احتمالاً بر روح و روان کشور وارد شده است. این قتل با رشد اقتصادی کشور همراه شد، رشدی که عوامل بیرونی مانند گردشگری، هجوم مهاجرین برای تصاحب مشاغل سطح پائین و سرمایه‌گذاری خارجی در آن نقش زیادی دارند. آجیل بیارناسون، نویسنده محلی آسوشیتدپرس می‌گوید: «فکر می‌کنم مردم از تغییر یک‌باره ایسلند، از جزیره‌ای کوچک به یک کشور بین‌المللی شگفت‌زده شده باشند و مرگ بیرنا به نوعی باعث ایجاد نارضایتی مردم از این دوره جدید شده است.»

گریمسون بعد از اولین و احتمالاً آخرین پرونده قتلش به یک قهرمان ملی تبدیل شد و حالا در لاهه هلند، نماینده کشورش در دفتر مشارکت‌های حقوقی اتحادیه اروپا است. گریمسون اخیراً برای چند روزی به ریکیاویک بازگشته بود و  توانستم با او در دفتر مرکزی پلیس دیدار کنم. ساعت ۵:۳۰ بعدازظهر بود و اغلب کارکنان دفتر را ترک کرده بودند، گریمسون گفت که از نتیجه تحقیقات احساس افتخار می‌کند اما ای کاش نیروهایش زودتر به درخواست سیلا برای آغاز عملیات جست‌وجو واکنش نشان می‌دادند: «خیلی به این موضوع فکر می‌کنم، چرا موضوع گم‌شدن افراد در ۲۴ ساعت نخست جدی گرفته نمی‌شود؟»

زان رایس

گاردین


این مطلب پیش‌تر در روزنامه شهروند منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *