21 مرداد 1401

خانه‌ پوشالی: راهنمای گام‌به‌گام برای حضور در انتخابات

مطالب مرتبط

انتخابات آمریکا و چند توصیه برای حضور دیجیتال در کوران یک انتخابات سیاسی

انتخابات ریاست جمهوری امریکا به پایان رسیده است. تبعاتش البته روزها یا حتی سال‌ها ادامه خواهد شد و حواشی آن برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند. به‌جز آمریکا، سایر کشورها نیز تحت تأثیر این انتخابات هستند و کسب‌وکارها نیز دچار تغییراتی می‌شوند. علاوه بر این خود برگزاری انتخابات در این وسعت و در همه جوانب، برای مشاغل آموزه‌هایی دارد.

روایتی از دیدار و گفت وگو با نجف دریابندری: دانشنامه دانشگاه یک شاهی ارزش ندارد

مرتضی کیوان داستان من را گذاشت در همین جُنگ. من اون موقع زندان بودم، بعدش خودش هم اعدام شد. من هم چهار سال زندان بودم و درآمدم. چهار سال در زندان بودن، مثل همین دوره دانشگاه رفتن شما بود.

تک تیرانداز آمریکایی: فیلمسازی به سبک جمهوری خواهان

فیلمسازی به سبک جمهوری خواهان   «تک تیرانداز آمریکایی» آخرین فیلم...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

نمایش فینچر و دوستان نام آشنایش از سیاست‌های داخلی و خارجی کاخ سفید شاید به نگاه همه “داستانی” جذاب باشد، اما از دید بیل کلینتون برابر با حقیقت است. یعنی تمام قتل و خونریزی‌های جناب آندروود در مقام پرزیدنت امریکا، بازی‌های کثیف سیاسی‌اش با هم حزبی‌های دموکراتش و زد و بندهایش با اعضای حزب رقیب، در کنار رسوایی‌های اخلاقی او که در سریال می‌بینیم تا چه اندازه با واقعیت منطبق است؟ بیل کلینتون مدعی شده: «99 درصد از آنچه در سریال خانه پوشالی می‌گذرد واقعی است.»

تاکنون سه فصل از این سریال در شبکه نت فلیکس منتشر شده و در این آخری، آندروود به بالاترین مقام اجرایی آمریکا رسیده، بیشتر داستان این فصل مربوط به روابط امریکا و روسیه و مذاکرات فشرده دو رییس‌جمهور برای رسیدن به تفاهمی است که قرار است حاصلش صلح در خاورمیانه باشد. در بخش دیگر سریال پرزیدنت آندروود درگیر تصویب طرح جامع اشتغال در مجلس سنای آمریکا است، طرحی که با مخالفت شدید جمهوری خواهان روبرو می‌شود. و در نهایت ضلع سوم داستان که حضور نه چندان قدرتمند بانوی اول، کلر آندروود، را به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل نشان می‌دهد. خانم سفیر قرار است، مذاکره با اسرائیل را در طرح صلح هموار کند و از طرفی مانع دخالت‌های فرانسه و سایر کشورهای اروپایی در مسائل درگیر شود. امری که البته در آن ناکام می‌ماند و منافع متفاوت کشورها مانع تفاهم مشترکی می‌شود.

در «خانه پوشالی» اما همه این اضلاع به سمت هدفی خاص نشانه رفته است: انتخابات ریاست جمهوری و تمدید حضور آندروود به عنوان پرزیدنت برا  4 سال دیگر.

آندروود برای جلب رأی آمریکایی‌ها سعی می‌کند کارنامه ای برای خود ایجاد کند، و چه رزومه ای بهتر از ایجاد اشتغالی میلیونی، تفاهم با دشمن همیشگی، روسیه و ایفای نقش مؤثر در خروج از گرداب خاورمیانه.

این تنها حضور انتخابات در تلویزیون نیست، سریال‌های زیادی در حاشیه و متن کمپین‌های انتخاباتی حرکت کرده‌اند و داستان‌های مختلفی ساخته‌اند. همه این سریال‌ها اما در یک نقطه به اشتراک می‌رسند. در تمام این آثار و در کنار درامِ داستان‌هایشان اهمیت پایگاه‌های قدرت پررنگ می‌شود. برای مثال، نقش گروه‌های مذهبی و رنگین‌پوستان در انتخابات فرمانداری در سریال «همسر خوبِ» CBS یا نقش تی پارتی‌ها در سریال پایان‌یافته «اتاق خبر». در همسر خوب، دادستان ایالتی برای تصاحب صندلی فرمانداری و حرکتش به سوی کاخ سفید، باید رضایت کاتولیک‌های شیکاگو را کسب کند و چه بهتر که به سراغ کشیکی سیاه‌پوست برود تا تعداد آرایش دوچندان شود، یا برای جذب منابع مالی ناچار است به سراغ یهودیان سرمایه دار برود و در سخنرانی‌هایش از اسرائیل حمایت کند تا هزینه کمپین تبلیغاتی‌اش تأمین شود.

و همین‌طور در «اتاق خبرِ» HBO، رسانه‌ها به عنوان عامل جهت‌دهی افکار عمومی نقش اول سریال سه فصلی آرون سورکین را بازی می‌کند.

مراکز قدرت و سرمایه به روایت سیاسی سریال‌های آمریکایی: وست وینگ، وایر، هوملند، رییس و … مراکز مشترک و شناخته شده ای هستند، طبق این روایت بیشتر تلاش‌های دولت‌مردان در سال‌های نزدیک به انتخابات به صندوق‌های رأی ارتباط پیدا می‌کند.

اگر لایحه ای در سنا مطرح می‌شود، برای کسب افکار عمومی است، اگر سنا اصرار دارد لایحه ای تصویب نشود، احیاناً فکر می‌کند افکار عمومی با رد آن بیشتر همراه است، اگر قرار است گره‌گشایی در مسائل بین‌الملل رخ دهد، ایجاد کارنامه مدنظر است و اگر قرار است به اقلیتی توجه شود چرا به اقلیت‌های سرمایه‌دارتر توجه نکرد.

این همان 99 درصدی است که بیل کلینتون معتقد است «خانه پوشالی» با واقعیت انطباق دارد.

این مطلب در فروردین 94 در روزنامه شرق منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img